آیا هوش ارثی است؟ از کدامیک از والدین به ارث می رسد؟

/, مقالات و مطالب/آیا هوش ارثی است؟ از کدامیک از والدین به ارث می رسد؟

آیا هوش ارثی است؟ از کدامیک از والدین به ارث می رسد؟

ارتباط بین هوش و ژنتیک

📌در لغت هوش به شکل” توانایی دستیابی و استفاده از دانش و مهارت” تعریف شده است. با این حال ارائه تعریف دقیقی در ارتباط با آن چندان هم آسان به نظر نمی‌آید، زیرا هوش مفهومی است که در میان اکثر افراد به شکلی اشتباه جا افتاده است. برخی افراد معتقدند که هوش به معنی دانشی است که از طریق یاد گیری کسب می شود. در حالی که سایرین عقیده دارند هوش هیچ ارتباطی با یادگیری ندارد، بلکه در واقع مجموع تجربیات هر شخص در طول زندگی او است. از طریق هوش ، انسان توانایی های شناختی برای یادگیری، درک مفاهیم، استفاده از منطق و عقل، درک ایده ها، برنامه ریزی، حل مشکلات، تصمیم گیری، حفظ اطلاعات و استفاده از زبان برای برقراری ارتباط را دارد.

 

◀️ هوش یک ویژگی ژنتیکی است یا مهارتی اکتسابی؟

 

📌مانند اکثر جنبه های رفتار و شناخت انسان، هوش یک ویژگی پیچیده است که تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی قرار دارد به عنوان مثال، کودکانی که از تغذیه سالم برخوردارند و در محیط های ایمن، سالم و بدون آلودگی هستند در تست های ضریب هوشی نسبت به کودکان محروم نمره بیشتری کسب می کنند.

📌همچنین مطابق با آخرین تحقیقات انجام گرفته برخی از فرآیند های شکل گیری هوش، ذاتی و بر پایه عوامل ژنتیک بوده و برخی دیگر اکتسابی است و بر اثر فرآیند رشد در سال های نخست زندگی کودک و نوجوان شکل می گیرد. این پروسه ی رشد ذهنی با رشد جسمی کودک همراه است و هرچه سن کودک بالا تر می رود، رشد ذهنی او نیز بیشتر تکامل می یابد.  گفتنی است عوامل دیگری مانند تعلیم و تربیت، تغذیه، پرورش ذهنی، محل سکونت و همچنین شرایط آب و هوایی هم در پرورش ذهن کودکان نقش مهمی دارند.

 

📌باهوش بودن اگر چه به تنهایی مربوط به یک معنی و مفهوم نمی شود و باهوش بودن رابطه ای بسیار نزدیک با فاکتورهایی همچون دانش – توانایی ذهنی – قدرت تخیل و توانایی تشخیص و… دارد باید دانست که ریشه ی اصلی آن می تواند جایی در ژن و رابطه ای با ژنتیک افراد داشته باشد؟

📌حقیقت اینکه ژنتیک بر هوش افراد تاثیر دارد یک امر بدون شک و شبهه است اما در چگونگی آن سوالاتی وجود دارد که به آنها پاسخ داده می شود. مطالعات بر روی رابطه ی ژنتیک و هوش سالها پیش آغاز شد و رابطه ی بین هوش و ژنتیک و ساختار مغز مورد مطالعه قرار گرفت.

 

📌تحلیل ماده ژنتیکی شماری از دانشمندان مطرح دنیا نشان می دهد فعالیت ژن DTNBP1 ارتباط تنگاتنگی باضریب هوشی دارد. ژن DTNBP1 اولین و یکی از مهم ترین  قسمتهایی است که در جریان ایجاد بیماری اسکیزو فرنی آسیب می بیند به این ترتیب که هرچه شدت آسیب بیشتر باشد میزان افت عملکرد مغزی و ضریب هوشی نیز بیشتر است. یافته های یک محقق تایید کننده نظریه دانشمندان و مبنی بر ارثی بودن هوش است؛ زیرا دیده شده است اگر ژن مزبور در پدر و مادر فعال تر باشد، به طبع فرزند آنها نیز از ضریب هوشی بالاتری برخوردار خواهد بود.

 

◀️هوش از کدام والد به ارث میرسد؟

📌تحقیقات گسترده ای که بر روی این موضوع انجام شده نشان می دهد که هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم  Xوجود دارد به کودک منتقل می شود و از آنجایی که مادر دو کروموزوم  X و پدر یک کروموزوم X  و یک کروموزوم Y دارد ژنی که مربوط به هوش است بسته به اینکه از طرف مادر یا پدر به ارث رسیده باشد رفتار متفاوتی دارد. این ژن اگر از پدر به ارث برسد به سیستم لیمبیک و اگر از مادر باشد به قشر مخ می رود. هر دوی این مکان ها در مغز هستند اما تفاوت بسیاری در نحوه ی عملکرد دارند.سیستم لیمبیک محل پردازش احساسات، غریزه و خلق و خوی است در حالی که قشر مخ هوش را کنترل می کند. به همین دلیل است که پسرها هوش شان را از مادرشان به ارث می برند و دخترها هوش شان را هم از پدر و هم از مادر به ارث می برند به عبارت دیگر اگر این ژن از طرف مادر باشد دقیقا به همان جایی می رود که مورد نیاز است ولی اگر از طرف پدر باشد اینطور نیست.

 

 

📌مردان فقط یک کروموزوم X دارند بنابراین می توان گفت بهترین پیش بینی برای اینکه کودک تا چه اندازه باهوش خواهد بود میزان IQ مادر است. این یافته ها نشان می دهد که تا به حال چقدر اشتباه کرده ایم!  تا امروز همیشه هوش را به پدران و احساسات را به زنان نسبت می داده ایم در صورتی که دقیقا برعکس این مساله در واقعیت وجود دارد. دانشمندان می گویند که فقط ۴۰ تا ۶۰ درصد از هوش از مادر به کودک می رسد و بقیه آن بستگی به محیط و نحوه ی تربیت کودک دارد که هر دو والد در آن نقش دارند.  و جالب تر این که بعد از تولد کودک، پدران نقش بسیار پر اهمیت تری در افزایش هوش کودک نسبت به مادر دارند.کودکانی که وقت بیشتری را با پدر خود می گذرانندIQ  بالاتری دارند.

 

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر خالقیان

2021-05-09T05:54:59+00:00

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه