انتخاب جنسیت جنین پیش از تولد

//انتخاب جنسیت جنین پیش از تولد

انتخاب جنسیت جنین پیش از تولد

🔰 انتخاب جنسیت 🔰

📌درحالیکه بزرگترین آرزو برای هر زوج داشتن یک فرزند سالم است، دانستن جنسیت نوزاد آینده برای والدین بسیار خوش آیند و حتی مهم است. انتخاب جنسیت فرزند به دلخواه ،از دیر باز، یکی از آرزوهای بشر بوده است.

📌عوامل متعددی همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و بالاخره طبی نظیر وجود بعضی از بیماری‌های وابسته به کروموزوم X زوجین را تشویق به انتخاب روش‌های سنتی یا درمانی جدید برای انتخاب جنسیت فرزند نموده است. چه بسا خانواده هایی که به علت نداشتن یکی از دو جنس ( خصوصا فرزند پسر) دچار مشکلات فراوان شده اند و یا خانواده هایی که سالها به امید داشتن یکی از دو جنس تعداد زیادی بارداری را یکی پس از دیگری و با فاصله کم داشته اند ولی نتیجه مطلوب بدست نیامده است و نه تنها سلامت مادر را به خطر انداخته است بلکه هزینه زیادی را برای خانواده به دنبال داشته است.

 

◀️روش های انتخاب جنسیت

📌امروزه با استفاده از علم روز می توان با درجه اطمینان بالایی جنسیت فرزند را حتی قبل از عمل لقاح پی برد، برای این کار روش های مختلفی با دقت و کارآیی های متفاوت وجود دارد از جمله :

👈 روش تغدیه‌ای
👈 روش زمان بندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری)
👈روش شستشوی مهبلی ( واژن)
👈 انتخاب جنسیت با کمک روش اریکسون
👈روش PGD – IVF

📌 در این قسمت دو روش را که بیشتر درمراکز ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد توضیح داده می شود. روش های دیگر به علت عدم دقت کافی، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

◀️انتخاب جنسیت با استفاده از تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین (Pre-implantation genetic diagnosis)

📌 طی آن پس از تحریک تخمک‌گذاری، با استفاده از تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (میکرواینجکشن)، اسپرم به‌ داخل تخمک تزریق شده عمل لقاح صورت می‌گیرد. سپس با بیوپسی از جنین 8-6 سلولی یک بلاستومر را جدا نموده و با روش FISH یا روش‌های مولکولی جنس بلاستومر تعیین می‌شود و بعد از کشت، جنین با جنسیت مورد نظر به رحم منتقل می‌شود.

📌دقت این روش در تعیین جنسیت مورد نظر بیش از 95% است. این روش نیاز به تجهیزات پیشرفته و گرانقیمتی مانند لیزر و میکروسکوپهای مخصوص دارد

◀️انتخاب جنسیت با کمک روش اریکسون

📌در این روش اسپرمها با روشهای خاصی شستشو داده می شوند و با روش IUI در داخل رحم قرار داده می شوند تا لقاح در درون رحم انجام یابد و حاملگی رخ دهد. این روش ساده و نسبت به روش اول، بسیار کم هزینه تر است . این روش برای اولین بار توسط دکتر رونالد اریکسون مورد استفاده قرار گرفت و از اواسط دهه 70 میلادی در سراسر جهان جهت تعیین جنسیت کاربرد دارد. اریکسون و همکارانش اعتقاد دارند که اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y (پسر) به علت وزن کمتر فعالتر از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X (دختر) می‌باشند و از همین خصوصیت در این روش جهت انجام تعیین جنسیت استفاده می شود. کارایی این روش جهت دستیابی به جنس مورد نظر، در حدود 60 تا 70 درصد می باشد. با توجه به کارایی پایین این روش در حصول نتیجه و احتمال بالای اتلاف وقت و هزینه، این روش پیشنهاد نمی گردد.

👪آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر خالقیان مفتخر است که با استفاده از کارشناسان مجرب اقدام به تعیین جنسیت جنین به روش PGD می نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:

021-66129468 * 66129461_71

 

 

ما را در تلگرام جستجو و دنبال کنید:  drkhaleqian@

2020-05-10T07:27:26+00:00

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه