🔰کاهش وزن و عضله سازی بدون ورزش؛ محققان از مزایای ژن درمانی جدید خبر می‌دهند🔰

//🔰کاهش وزن و عضله سازی بدون ورزش؛ محققان از مزایای ژن درمانی جدید خبر می‌دهند🔰

🔰کاهش وزن و عضله سازی بدون ورزش؛ محققان از مزایای ژن درمانی جدید خبر می‌دهند🔰

#فولیستاتین

🔰کاهش وزن و عضله سازی بدون ورزش؛ محققان از مزایای ژن درمانی جدید خبر می‌دهند🔰

📌محققان «دانشگاه واشنگتن» به روشی جدید در ژن درمانی دست یافته‌اند که توسط آن می‌توان بدون نیاز به ورزش اضافه، از چاقی جلوگیری و همچنین عضلات را تقویت کرد.

📌فولیستاتین، پروتئینی که تقریبا در تمام بافت‌های حیوانات وجود دارد، برای اولین بار در اواخر دهه ۸۰ میلادی کشف و شرح داده شد. ابتدا دانشمندان روی نقش این پروتئین به عنوان یک هورمون تولید مثل تمرکز کردند، اما بعدا مشخص شد که فولیستاتین روی تعدادی از فرایندهای سلولی شامل افزایش حجم عضلات تاثیرگذار است.

📌مطالعات گذشته که روی حیوانات انجام شد، نشان داد که ژن درمانی طراحی شده برای تقویت این پروتئین می‌تواند مانع از نابودی عضلات شود. تحقیق جدیدی که توسط دانشگاه وانشگتن انجام شده، روی استفاده از این نوع درمان روی درمان آرتروز با افزایش حجم عضلات و همچنین کاهش التهاب متابولیک مرتبط با چاقی تمرکز کرده. محقق ارشد در این مطالعه، «فرشید گیلک» گفته:

💥«چاقی شایع‌ترین خطر برای آرتروز است. اضافه وزن می‌تواند مانع از ورزش کردن شود، بنابراین نمی‌توان به خوبی از فیزیوتراپی بهره برد.»💥

📌در این تحقیق یک ژن درمانی برای افزایش بیان فولیستاتین به موش‌ها جوانی منتقل شد. این حیوانات پس از دریافت این ژن درمانی، غذا با چربی بالا مصرف کردند و همچنین پیشرفت آرتروز در آن‌‌ها بررسی شد. به گفته گیلک، در حالی که این حیوانات غذاهای با چربی بالا دریافت کردند و همچنین بیش از حد استاندارد ورزش نکردند، اما تنها با افزایش حجم عضلات مواجه شدند و وزن آن‌ها تغییری نکرد.

📌این ژن درمانی باعث کاهش تخریب غضروف، التهاب سینوویال و همچنین بازسازی استخوان مرتبط با آسیب مفاصل و آرتروز شد. این اولین باری نیست که ژن درمانی فولیستاتین برای انسان‌ها پیشنهاد می‌شود، چرا که در گذشته شاهد تحقیقات در این زمینه برای سرطان و بیماری‌های مربوط به کلیه بودیم. علاوه بر این، فاز ۱ آزمایش انسانی ژن درمانی برای دیستروفی عضلانی بکر نیز با موفقیت انجام شده است.

📌در حالی که تحقیق جدید به نتایج قابل قبولی در دنیای حیوانات دست پیدا کرده، همچنان نمی‌توان آن را وارد فاز انسانی کرد. با این وجود در آینده از نتایج این تحقیق برای توسعه ژن درمانی که از چاقی افراد بدون انجام ورزش بیش از حد استاندارد جلوگیری می‌کند، می‌توان استفاده کرد.

2020-05-16T10:32:15+00:00

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه