Hydrocephalus

هیدرو سفالی یا بزرگ شدن سر چیست؟

هیدروسفالی یک واژه یونانی به معنای آب در سر است که نشان دهنده تجمع مایع مغزی-نخاعی در داخل جمجه است. هیدروسفالی یک بیماری ناشی از افزایش حجم مایع مغزی نخاعی (CSF) است که معمولا به علت انسداد جریان مایع مغزی-نخاعی در بطن ها یا در فضای ساب آراکنوئید ایجاد می شود که ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. قبل از توضیحات بیشتر در این رابطه لازم است که تعریفی از مایع مغزی نخاعی داشته باشیم .
هیدروسفالی در کودکان به شکل مادر زادی یا اکتسابی رخ می دهد.در نوع مادرزادی گاها لرزش های شدید ’ دیده می شود. هیدرو سفالی اکتسابی به علت وجود تومور در بطن سوم یا چهارم رخ دهد که سدی در جلوی جریان مایع مغزی – نخاعی در این مسیر بوجود می آید.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-10-18 14:07:24Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

از شایع‌ترین علت هیدروسفالی چیست؟
عواملی که سبب ابتلا به این بیماری هستند شامل مادرزادی، مننژیت، سل، ضربه‌های مغزی، عفونت سر، سرخجه، رشد سلول‌های بدن به صورت غیرعادی، عفونت داخل رحم و تومور‌های مغزی یا هر عاملی که باعث جلوگیری از گردش آزاد مایع مغزی و نخاعی در جمجه می‌شود، است.

نشانه‌ها

– اندازه غیرطبیعی سر هنگام تولد یا رشد سریع آن در ماههای بعد
– برجسته شدن مویرگها روی پوست سر
– ملاجهای برجسته و پهن
-سردرد استفراغ


اگر بیماری هیدروسفالی در زمان تولد وجود داشته باشد باید هنگام وضع حمل از طرف دکتر مورد توجه قرار گیرد و بطور منظم سر نوزاد برای آگاهی از اندازه آن مورد اندازه‌گیری قرار گیرد برای تعیین علت دقیق تجمع مایع در مغز ارزیابی‌های اولیه و دقیق دکتر متخصص اطفال ضرورت دارد در موارد خفیف می‌توان برای جلوگیری از تولید اضافی مایع از داروها استفاده کرد در غیر اینصورت به شرط آنکه تجمع آب در مغز پیشرفت زیادی نکرده باشد می‌توان از طریق عمل جراحی به رفع آن اقدام کرد.

2019-07-15T10:04:43+00:00

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه