ممکن است پزشک شما به 5 دلیل مشاوره ژنتیک را در دوران بارداری توصیه کند

//ممکن است پزشک شما به 5 دلیل مشاوره ژنتیک را در دوران بارداری توصیه کند

ممکن است پزشک شما به 5 دلیل مشاوره ژنتیک را در دوران بارداری توصیه کند

ممکن است  پزشک شما به 5 دلیل مشاوره ژنتیک را در دوران بارداری توصیه کند

اگر قصد باردار شدن دارید ، ممکن است احساسات متفاوتی داشته باشید. گرچه استقبال از یک نوزاد جدید هیجان انگیز است ، اما احساس خستگی بیش از حد طبیعی است. شما می خواهید از سلامت کودک در تمام دوران بارداری و بعد از تولد اطمینان حاصل کنید – به خصوص اگر کودک در معرض خطر اختلالات ژنتیکی باشد.

اختلالات ژنتیکی مانند بیماری سلول داسی شکل ، بیماری Tay-Sachs و دیستروفی عضلانی در صورت داشتن هر یک از فاکتورهای خطر ژنتیکی ، می توانند به کودک شما منتقل شوند.

افرادی که دارای اختلالات ژنتیکی هستند یا اعضای خانواده آنها با اختلالات ژنتیکی است ، گاهی در داشتن فرزند تردید دارند زیرا آنها نگران انتقال این بیماری هستند. خدمات مشاوره ژنتیک می تواند تعیین کند که آیا کودک شما در معرض ابتلا به اختلالات ژنتیکی است یا خیر و یا در طول راه پشتیبانی می کند و به شما کمک می کند تا برای تولد کودک با نیازهای ویژه آماده شوید.

 

مشاوران ژنتیک چه کاری انجام می دهند

مشاوران ژنتیک به افراد کمک می کنند تا درک کنند که چگونه نقایص مادرزادی ، ژن ها و شرایط پزشکی در خانواده ها اجرا می شود. می توانید قبل یا حین بارداری تحت مشاوره ژنتیک قرار بگیرید. یک مشاور ژنتیک به شما کمک می کند نتایج آزمایشات ژنتیکی (مانند آزمایش خون) را تفسیر کنید و به شما کمک می کند تا در مورد بارداری و نحوه مراقبت بهتر از کودک خود تصمیم بگیرید.

مشاوران ژنتیک می توانند به شما کمک کنند احتمال ابتلای کودک به بیماری ژنتیکی را درک کنید.” آنها می توانند به سوالات پزشكی پاسخ دهند ، آموزش و منابع ارائه دهند و همچنین از حمایت عاطفی برخوردار شوند. مشاوران ژنتیک به افراد کمک می کنند تا خود را با هر گونه خطرات یا شرایطی سازگار کنند.

شرایطی مانند سندرم داون ، فیبروز کیستیک ، بیماری سلول داسی شکل و نقص قلب می تواند در طول بارداری شناسایی شود. با شناسایی این شرایط ، می توان درمان ها را زودهنگام آغاز کرد و استراتژی های درمانی ایجاد کرد.

علاوه بر یافتن خطرات بارداری ، مشاوره ژنتیک می تواند در ارزیابی خطرات سلامتی خود به شما کمک کند. نتایج آزمایش می تواند تشخیص دهد که شما در معرض خطر بیماری قلبی یا برخی سرطان ها هستید. به عنوان مثال ، آزمایش ها می توانند ژن هایی مانند BRCA1 و BRCA2 را پیدا کنند که هر دو با سرطان پستان و تخمدان در ارتباط هستند.

در اینجا به پنج دلیل که مشاوره ژنتیک می تواند برای شما ضروری باشد اشاره شده است.

شما یا یکی از اقوام شما به یک بیماری ارثی مبتلا هستید

بیماری های ژنتیکی در برخی خانواده ها و گروه های قومی شایع است. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده شما به یک بیماری ارثی مبتلا هستید ، مشاوره ژنتیک به شما کمک می کند خطر وراثت یا انتقال بیماری را درک کنید.

همه بیماری ها به یک شکل به ارث نمی رسند.ممکن است یک بیماری ژنتیکی داشته باشید که به فرزندان شما منتقل نشود. به همین ترتیب ، ممکن است شما و همسرتان دارای ژن هایی برای یک اختلال ژنتیکی باشید و حتی آن را نشناسید. مشاوره ژنتیک به شما کمک می کند خطرات ناشی از یک بیماری را درک کنید و به شما در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری ژنتیکی آموزش می دهد.

شما بیش از 35 سال سن دارید و در نظر دارید یک فرزند داشته باشید

افراد 35 ساله و بالاتر در صورت باردار شدن در معرض ابتلا به برخی اختلالات ژنتیکی هستند.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که 35 سال یا بیشتر دارند بیشتر از افراد جوانتر دارای یک کودک مبتلا به اختلال ژنتیکی هستنداوتیسم و سندرم داون دو نمونه از شرایطی هستند که به نظر می رسد با افزایش سن والدین مرتبط هستند.

 

شما یک کودک با یک اختلال ژنتیکی داشته اید

اگر قبلاً کودکی با اختلال ژنتیکی داشته اید ، ممکن است از خود بپرسید که آیا فرزند بعدی شما نیز به این اختلال مبتلا می شود.از آنجا که الگوهای ارث ژنتیکی ممکن است پیچیده باشد ، مشاوران ژنتیک می توانند به والدین کمک کنند تا احتمال ابتلای کودک دیگر به یک اختلال ژنتیکی مشابه (یا متفاوت) را درک کنند.

شما نتایج آزمایش غیر طبیعی قبل از تولد را داشته اید

در دوران بارداری ، پزشکان آزمایشاتی را برای نظارت بر رشد و نمو کودک شما انجام می دهند. در طی این آزمایشات ، آنها ممکن است قرائت هایی غیر طبیعی داشته باشند. در این صورت ، آنها ممکن است توصیه کنند که به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید.از طریق آزمایش ژنتیک ، مشاوران ژنتیک می توانند اختلالات را تشخیص دهند و حتی درمان های اولیه را توصیه کنند.

 

قبلاً سقط کرده اید یا کودکی از دست داده اید

اگر دو سقط داشته اید یا کودکی از دنیا رفته است ، ممکن است پزشک شما مشاوره ژنتیک را توصیه کند. با استفاده از آزمایشات ژنتیکی و اطلاعات پزشکی مربوط به بارداری قبلی ، مشاور ژنتیک می تواند به ارزیابی خطر ابتلا به بارداری در آینده کمک کند.

اگر به مشاوره ژنتیک علاقه مند هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. آزمایشگاه دکتر خالقیان مفتخر است مشاور متناسب با نیازهای شما را پیشنهاد دهد.

Parents holding a pregnant stomach

2021-04-26T11:59:44+00:00

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه